Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione w 17 listopada 1999 roku przez UNESCO. Głównym przesłaniem międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest promocja wielojęzyczności oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej, bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur.

            W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole odbyły się konkursy i potyczki językowe zorganizowane przez panie Izabelę Wójcik, Ewę Łabuś i Annę Sieradzką.  Przedstawiciele klas V-VIII rywalizowali w różnorodnych konkurencjach. Części z nich była przygotowana  przez uczestników zajęć twórczości. Pojawiło się zatem koło fortuny, kalambury, szyfrowanie, kodowanie oraz zadania polegające na poprawianiu błędów pojawiających się na bilbordach, ogłoszeniach czy w reklamach. Uczniowie klas  III gimnazjum, pisząc przemówienie,  mieli możliwość  wyrażenia swojej opinii na temat dbałości o język ojczysty. Dodatkowo uczennice z klasy III Gd przygotowały gazetkę ścienną prezentującą informacje o Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego.

            Uczniowie klas IV wzięli udział w zawodach „Język polski na sportowo”. Aktywnie i bardzo żywiołowo rozwiązywali zadania z ortografii, frazeologii i fleksji. Jednak najwięcej entuzjazmu i woli walki wywołało biegane dyktando.

            Podczas wszystkich konkursów było dużo zabawy, śmiechu, ale też i nauki o tym, jak dbać o poprawność językową. Przedstawiciele klas IVB, VC, VF, VIA, VIIIA, VIIIB, VIIIC, VIIIE wywalczyli dla swoich klas specjalne bony na dzień bez kartkówek, prac domowych i pytania. Gratulujemy 😉