W dniach 10-11 czerwca odbyła się Zielona Szkoła na trasie Puławy- Kazimierz Dolny – Lublin. Pierwszego dnia wycieczki Dzieci wraz z opiekunami: p. Martą Marszałek – Pajewską, p. Aleksandrą Sacharczuk, p. Sebastianem Dorajczykiem oraz p. Agnieszką Kuźniarowicz-Grudą odwiedziły Manufakturę Muzealną w Puławach, gdzie miały miejsce warsztaty ceramiczne. Podopieczni mieli tam okazję własnoręcznie wykonać prace z gliny. Pobyt w Puławach zakończył się spacerem po parku nieopodal Pałacu Książąt Czartoryskich. Następnie, Dzieci odwiedziły Kazimierz Dolny – zwany Perłą Renesansu, jego piękne kamieniczki m.in. z XVIII wieku, Barokową Kamienicę Gdańską, Kościół
Reformatów z XVI wieku, ruiny zamku i baszty, spichlerze z XVI i XVII wieku usytuowane nad Wisłą. Grupa udała się również na
Wietrzną Górę – wzniesienie, u którego stóp leży miasteczko nazywane jest także Krzyżową Górą.

Drugiego dnia, przewodnik oprowadził grupę po Stary Mieście Lublina, gdzie znajduje się Kaplica Św.Trójcy, Plac Litewski i Kościół Dominikański.W Regionalnym Muzeum Cebularza podczas
interaktywnego pokazu z udziałem legendarnej Esterki oraz piekarza Franka przedstawiona została geneza powstania tego wspaniałego wypieku, który od setek lat napełnia żołądki i sprawia radość ludności z terenu Lubelszczyzny oraz ich gości.

Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili zadowoleni, pełni ciekawych wrażeń i opowieści związanych z Lubelszczyzną.

red. Agnieszka Kuźniarowicz-Gruda

.