30 listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Płocku odbyło się wspólne czytanie Dziadów cz. II Adama Mickiewicza. Impreza była odpowiedzią na zaproszenie  Książnicy Płockiej, która kolejny rok organizuje tego typu akcję tuż przed listopadowym Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym. Uroczystość rozpoczęła pani Elżbieta Dobies, która przypomniała, skąd się wzięło i na czym polega święto dziadów.  Następnie uczniowie z klas 5c i 5b czytali kwestie bohaterów utworu Mickiewicza. Zebrani w sali widowiskowej uczniowie klas siódmych aktywnie uczestniczyli, ponieważ odczytywali kwestie chóru. Jednocześnie mieli okazję oglądać różnorodne zdjęcia i ilustracje pokazujące teatralne, malarskie czy filmowe interpretacje utworu Mickiewicza.  Całość rozegrała się w mrocznej scenerii i można było poczuć klimat święta dziadów. Na podsumowanie uczniowie obejrzeli zabawny filmik przybliżający problematykę dramatu Mickiewicza. Uroczystość przygotowały panie Ewa Łabuś, Elżbieta Dobies i Jolanta Gostomska.