Uczniowie!

Zbliżający się długi weekend (30 kwietnia – 5 maja 2021 r.)  to dla dzieci i  młodzieży czas zabawy i nowych wrażeń. Korzystając w tym czasie z  przyjemności, nie zapominajcie jednak o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Zwracajcie uwagę na zagrożenia podczas wypoczynku, aby po powrocie do szkoły mieć tylko dobre wspomnienia.

Oto najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wolny czas:

1. Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
  2. Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
  3. Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
  4. Zakładaj kask i ochraniacze oraz elementy odblaskowe, gdy jeździsz na rowerze i rolkach.
  5. Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
  6. Nie rozmawiaj z obcymi.
  7. Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
  8. Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
  9. Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
  10. Nie zażywaj substancji niedozwolonych, nie eksperymentuj.
  11. Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
  12. Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
  13. Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.
  14. Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.

Pamiętaj, że żadna zasada nie daje 100% szans na uniknięcie zagrożeń, ale z pewnością zmniejsza i to znacznie, możliwość stania się ofiarą.

Nic nie zastąpi rozsądku, odpowiedzialności i ostrożności!!!!!

Życzę miłego odpoczynku od zajęć szkolnych i komputera

dyr Bożena Rulak