Lektury

Szkolny zestaw lektur

kocham czytaćKsiążka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem; miłości dodaje skrzydeł, a trudowi ujmuje ciężaru; w martwotę domu wprowadza życie, a życiu nadaje sens.”

/Kornel Makuszyński: Poezje wybrane/

Lektury I – III

Klasa I

  1. Bahdaj Adam – Pilot i ja
  2. Bełza Władysław – Katechizm polskiego dziecka
  3. Brzechwa Jan – Brzechwa dzieciom
  4. Januszewska Hanna – Kopciuszek
  5. Kownacka Maria – Plastusiowy pamiętnik
  6. Makuszyński Kornel, Walentynowicz Marian – 120 przygód koziołka Matołka
  7. Papuzińska Joanna – Nasza mama czarodziejka
  8. Tuwim Julian – Wiersze dla dzieci

Klasa II

  1. Bednarek Justyna – Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)
  2. Brzechwa Jan – Brzechwa dzieciom
  3. Buscaglia Leo – Jesień liścia Jasia
  4. Cichoń Waldemar – Cukierku, ty łobuzie!
  5. Kasdepke Grzegorz – Detektyw Pozytywka  (zagadka czwarta)
  6. Kruger Maria – Karolcia
  7. Lofting Hugh – Doktor Dolittle i jego zwierzęta
  8. Parlak Danuta – Kapelusz pani Wrony
  9. Tuwim Julian – Tuwim dzieciom

Klasa III

  1. Andersen Hans Christian – Wybór baśni
  2. Centkiewicz Czesław – Anaruk, chłopiec z Grenlandii
  3. Chotomska Wanda – Pięciopsiaczki
  4. Frączek Agnieszka – Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą
  5. Kasdepke Grzegorz – Co to znaczy cz. 1
  6. Kosmowska Barbara – Dziewczynka z parku
  7. Lindgren Astrid – Dzieci z Bullerbyn
  8. Makuszyński Kornel – Awantura o Basię
  9. Pałasz Marcin – Sposób na Elfa
  10. Papuzińska Joanna – Asiunia
  11. Pisarski Roman – O psie, który jeździł koleją

Propozycje lektur do indywidualnego czytania w klasach I – III

  1. Centkiewiczowie Alina i Czesław – Zaczarowana zagroda
  2. Gellner Dorota – Wścibscy
  3. Grabowski Jan – Czarna owieczka
  4. Grodek Julita – Mania, dziewczynka inna niż wszystkie.  Opowieść o Marii Skłodowskiej – Curie
  5. Justyniarski Tom – Psie troski, czyli o wielkiej przyjaźni naczterech łapy i dwa serca
  6. Kordyszak Piotr – Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły
  7. Kossak – Szczuck Zofia – Kłopoty Kacperka górskiego skrzata
  8. Lind Asa – Piaskowy wilk
  9. Mizielińscy Aleksandra i Daniel – Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych
  10. Orłoś Maciej – Tajemnicze przygody Meli
  11. Porazińska Janina – Pamiętnik Czarnego Noska
  12. Strzałkowska Małgorzata – Zielony i Nikt
  13. Terlkikowska Maria – Drzewo do samego nieba
  14. Tylicka Barbara – O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie
  15. Wawiłow Danuta – Najpiękniejsze wiersze
  16. Wierzbicki Łukasz – Afryka Kazika. Dziadek i niedźwiadek
  17. Zubrzycka Elżbieta – Powiedz komuś
„Przecie każda książka jest żywym stworzeniem… Każda ma duszę i każda ma serce.”

/Kornel Makuszyński: Szatan z siódmej klasy/

Lektury IV – VIII

Klasa IV

  1. Andersen Hans Christian – Baśnie
  2. Brzechwa Jan – Akademia pana Kleksa
  3. Christa Janusz – Kajko i Kokosz – Szkoła latania (komiks)
  4. Collodi Carlo – Pinokio
  5. Dahl Roald – Charlie i fabryka czekolady
  6. Góra Jan – Nazywam się Jan Paweł II
  7. Grimm Jakub i Wilhelm – Baśnie
  8. Lewis Clive Staples – Opowieści z Narnii cz. 1 – Lew, Czarownica i stara szafa
  9. Makuszyński Kornel – Panna z mokra głową
  10. Olech Joanna – Dynastia Miziołków

Klasa V

  1. Burnet Frances Hodgson – Tajemniczy ogród
  2. Goscinny Rene, Sempe Jean – Jacques – Mikołajek (wybór opowiadań – wersja filmowa)
  3. Makuszyński Kornel – Szaleństwa panny Ewy
  4. Molnar Ferenc – Chłopcy z Placu Broni
  5. Sienkiewicz Henryk – Janko Muzykant; W pustyni  i w puszczy

Klasa VI

  1. Kosik Rafał – Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
  2. Makuszyński Kornel – Szatan z VII klasy
  3. Montgomery Lucy Maud – Ania z Zielonego Wzgórza
  4. Prus Bolesław – Katarynka
  5. Tolkien John Ronald Reuel – Hobbit, czyli tam i z powrotem

Klasa VII

  1. Dickens Charles – Opowieść wigilijna
  2. Fredro Aleksander – Zemsta
  3. Kosmowska Barbara – Pozłacana rybka
  4. Mickiewicz Adam – Dziady cz. II
  5. Schmitt Eric Emmanuel – Oskar i pani Róża
  6. Sienkiewicz Henryk – Quo vadis
  7. Słowacki Juliusz – Balladyna
  8. Żeromski Stefan – Syzyfowe prace

Klasa VIII

  1. Kamiński Aleksander – Kamienie na szaniec
  2. Hemingway Ernest – Stary człowiek i morze
  3. Mickiewicz Adam – Pan Tadeusz
  4. Mrożek Sławomir – Artysta
  5. Saint – Exupery Antoine de – Mały Książę
  6. Sienkiewicz Henryk – Latarnik
  7. Wańkowicz Melchior – Ziele na kraterze

Do indywidualnego czytania w klasach IV – VI

  1.  Bahdaj Adam – Kapelusz za 100 tysięcy
  2. Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym: o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, o miłosiernym Samarytaninie
  3. Dumas Aleksander – Trzej muszkieterowie
  4. Krasicki Ignacy – Wybrane bajki
  5. Korczak Janusz – Król Maciuś Pierwszy
  6. Lem Stanisław – Cyberiada (fragmenty)
  7. Mickiewicz Adam – Powrót taty, Pan Tadeusz (fragmenty, w tym:  opisy, zwyczaje i obyczaje,  polowanie i koncert Wojskiego)
  8. Musierowicz Małgorzata – Wybrana powieść (Kłamczucha)
  9. Słowacki Juliusz – W pamiętniku Zofii Bobrówny
  10. Wybicki Józef – Mazurek Dąbrowskiego
  11. Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mit: o Prometeuszu, o Syzyfie, o Demeter i Korze, o Dedalu i Ikarze, o Heraklesie, o Tezeuszu i Ariadnie,  o Orfeuszu i Eurydyce.
  12. Wybrane podania i legendy polskie, w tym: o Lechu, o Piaście, o Kraku i Wandzie.

 Do indywidualnego czytania w klasach VII – VIII (obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym), na przykład:

  1.  Białoszewski Miron – Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty)
  2. Christie  Agatha – Wybrana powieść kryminalna
  3. Fiedler Arkady – Dywizjon 303
  4. Kossak – Szczucka Zofia – Bursztyny (wybrane opowiadanie)
  5. Sparks Nicolas – Jesienna miłość
  6. Wańkowicz Melchior – Bitwa o Monte Casino (fragmenty)
  7. Inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela, w tym wiersze poetów współczesnych i reportaże