W dniu 1 września 2014 roku, przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 3 w Płocku wzięli udział w uroczystych obchodach 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczniowie klas szóstych: Dawid Strzelecki, Klaudia Kowalewska, Paulina Golatowska, Michał Prosowski, Natalia Zajączkowska oraz Alicja Majchrzak, z dumą reprezentowali szkołę w poczcie sztandarowym podczas Mszy Świętej w Bazylice Katedralnej. Następnie uroczystości miały miejsce przy Płycie Nieznanego Żołnierza, w miejscu szczególnym w naszym mieście, a jednocześnie symbolicznym. Tam znajdują się urny z ziemią z pól bitewnych, tam oddajemy hołd i czcimy pamięć wszystkich Polaków walczących o wolność i niepodległość Polski na frontach w kraju i za granicą.

 

Biało-czerwona ziemio, coś z siebie wydała

Pokolenia żołnierskie w walce niepodległe,

Niech się przed Tobą chyli sztandar wiecznej chwały,

Bo wolność to jest tyle, ilu nas poległo…

Jest jeden czas miłości, jest jeden czas wiary

Dla tych, którzy odeszli, dla tych, co zostają…

Wszystko staje się jednym: żywe i umarłe,

Wszystko splata się w jedną narodową pamięć.”

Wspominając wielki patriotyzm i oddanie Polaków podczas II wojny światowej, uczestnicy uroczystości złożyli biało-czerwone kwiaty – wyraz hołdu składanego wszystkim żołnierzom, którzy przelali krew o wolność naszej Ojczyzny, Polski.

My żyjemy w wolnym i bezpiecznym kraju, ale pamiętamy o tragicznych losach naszej ojczyzny i mamy nadzieję, że wydarzenia tamtych lat nigdy się nie powtórzą, a kolejne pokolenia będą żyły w pokoju.

mgr Marzena Klekowicka

Fotorelacja w zakładce Galeria / Wydarzenia