Edukacja włączająca
Elektroniczny dziennik

„Katyń…ocalić od zapomnienia”

Nasza szkoła od 3 lat uczestniczy w programie „Katyń…ocalić od zapomnienia”. Program ten jest poświęcony Zbrodni Katyńskiej. Różne instytucje na całym świecie sadzą Dęby Pamięci na cześć ofiar zamordowanych przez NKWD na rozkaz Stalina w Katyniu, Charkowie, Miednoje, w Twerze w 1940 roku. Jeden Dąb symbolizuje pamięć o jednym Bohaterze zgładzonym przez władze sowieckie, które zamordowały 21.857 oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej. Nasza szkoła także uczciła jednego z Bohaterów Zbrodni Katyńskiej. W 2010 roku posadziliśmy Dąb Pamięci na część majora Adolfa Mariana Czarnoty, zamordowanego w Charkowie. Każdego roku w kwietniu obchodzimy kolejną rocznicę poświęconą Posadzenia Dębu Pamięci na cześć Naszego Bohatera.

W tym roku miała ona inny charakter, gdyż nie było akademii z tej okazji, ale na godzinach wychowawczych nauczyciele przeprowadzili specjalną lekcję poświęconą  Zbrodni Katyńskiej. Pozwoliła ona uczniom klas 4-6, za pomocą nowoczesnych narzędzi technologii komunikacyjnej, poznać dokładniej ten tragiczny epizod w historii naszego kraju. Była prezentacja o Naszym Bohaterze, uczniowie samodzielnie wyszukiwali różne informacje związane z postacią mjr Adolfa Mariana Czarnoty jak i z programem „Katyń…ocalić od zapomnienia”.

26 kwietnia 2013 roku Poczet Sztandarowy naszej szkoły wraz z uczniami z klas 5a i 4b zapalili znicze pod Dębem Pamięci i uczcili minutą ciszy pamięć o Majorze.